شب های روشن

باکدام مجوز ۴ صبح دانش آموزان فرزانه را راهی اردو می‌کنند؟ / اردوهای شهر به شهر هیچ ضرورتی ندارد

۱۱ شهریور ۱۳۹۶

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: اردوهای شهر به شهر هیچ ضرورتی ندارد و آقایان باید بگویند با چه مجوزی ساعت ۴ صبح دانش آموزان فرزانه را راهی اردو می‌کنند؟!

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به حادثه واژگونی دانش آموزان دختر هرمزگانی، اظهار داشت: خبر غم‌انگیزی که امروز شنیدیم و متاسفانه اخیرا شاهد تکرار آن در بوده ایم واژگونی اتوبوس حامل دختران دانش آموز هرمزگانی بود که تاکنون منجر به فوت ۱۱ نفر از آن‌ها شده است.
وی ضمن تسلیت به خانواده داغدار جان باختگان این حادثه افزود: مسئولان با کدام مجوز ساعت ۴ صبح که احتمال خواب آلودگی راننده وجود دارد دانش آموزان را راهی اردوی آموزشی خارج از استانی می‌کنند. دانش آموزان حاضر در این اتوبوس جزء فرزانگانی بودند که باید تدابیر لازم و نکات ایمنی برای انجام این سفر دیده می‌شد.
کوچکی نژاد تصریح کرد: پس از حادثه اتوبوس حامل دانش آموزان در مسیر راهیان نور که چندی پیش شاهد آن بودیم برای انجام اردوهای دانش آموزی شروطی همچون محیا بودن شرایط مطلوب سفر از جمله انجام آن در ساعات مناسب که منجر به خواب آلودگی راننده نباشد و همچنین کوتاه بودن مسافت گذاشتیم، اما امروز متاسفانه باز هم می‌بینیم که این سفر که هیچ الزامی در انجام آن نبود در ساعت نامناسبی و در مسیر طولانی انجام می‌شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان داشت: باتوجه به اینکه وقوع چنین حوادثی در مسافت‌های طولانی پیش‌بینی می‌شود جابه جایی مسافران و انجام اردوهای آموزشی شهر به شهر هیچ ضرورتی ندارد و حتی‌المقدور باید از انجام آن‌ها جلوگیری شود. مسئولان می‌توانند به جای اردوهای آموزشی شهر به شهر اردوهای زیارتی در شهرهای مقدس قم و مشهد را با حفظ نکات ایمنی ترتیب دهند.
نماینده مردم رشت تاکید کرد: طبق آمار به دست رسیده در ایام تابستان حدود ۱۶ هزار اردوی شهر به شهر دانش آموزی انجام شده و همچنان در حال انجام است که باتوجه به اینکه همه استان‌ها در حد خود دارای امکانات لازم آموزشی هستند هیچ ضرورتی به انجام آن‌ها نیست
کوچکی نژاد با بیان اینکه معاونت پژوهشی وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگوی این نحوه اردوی آموزشی باشد، خاطرنشان کرد: وزیر آموزش و پرورش ضمن دستور لغو هرگونه اردوی بین استانی، هرچه سریع‌تر علت حادثه را بررسی کند.