شب های روشن

تحریم‌های آمریکا؛ روسیه را به سوی تحکیم اتحاد با چین سوق می‌دهد

۷ مرداد ۱۳۹۶

روزنامه نزاویسیمایا گازتا نوشت: تحریم‌های جدید آمریکا، روسیه را به سوی تحکیم اتحاد با چین سوق می‌دهد و نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه با این هدف به پکن سفر کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، رسانه روسی در مقاله‌ای به قلم ولادیمیر اسکوسیرف با اشاره به دیدار نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه با ‘یانگ جیه چی’ عضو شورای دولتی چین و ‘منگ جیان ژو’ عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین افزوده است: این مذاکرات در شرایط مجازات‌های ضد روسی آمریکا برگزار شد که روسیه را به جستجوی تکیه گاه در چین وادار می‌کند

روزنامه روسی نوشت: مقامهای چینی تاکید دارند که آماده‌اند روابط با مسکو را گسترش دهند، اما نمی‌توانند وارد ائتلاف نظامی با روسیه شوند.

در مقاله آمده است: مذاکرات کنونی مقامهای روس و چینی در شرایط مواجه شدن هر دو کشور با چالش‌های جدی بین‌المللی برگزار می‌شود. روسیه با وخامت شدید روابط با آمریکا و تشدید تحریم‌ها روبرو شده است.

روزنامه روسی نوشت:، اما چین هم در موقعیت خوبی نیست. اقتصاد آن به صادرات به آمریکا بستگی دارد، اما دولت ترامپ از قصد بالا بردن تعرفه‌ها برای کالاهای چینی منصرف نشده است.

واشنگتن از چین درخواست می‌کند با تحریم‌های بسیار سخت برای کره شمالی موافقت کند که در صورت اجرا می‌تواند باعث شود جمعیت این کشور در آستانه قحطی قرار گیرد.

واسیلی کاشین کارشناس ارشد انستیتوی خاور دور فرهنگستان علوم روسیه در گفت و گو با روزنامه نزاویسیمایا گازتا در باره مذاکرات دبیر شورای امنیت روسیه با مقامهای چینی گفت: نمی‌شود ادعا کرد که طی این مذاکرات بطور حتمی توافقات سیاسی مهمی حاصل شده است. پاتروشف مسئول گفت و گو با بسیاری از کشورهای آسیا و اقیانوسیه در بخش امنیتی است و همچنین همکاری با آن‌ها در این حوزه را هماهنگ می‌کند.

کارشناس روس به همگرایی بیشتر مسکو و پکن اشاره کرد و افزود: همین که آمریکا فشار‌ها بر روسیه و چین را افزایش می‌دهد این دو کشور تعامل تنگاتنگ‌تر نظامی و سیاسی خود را به نمایش می‌گذارند. اگر آمریکایی‌ها فشار شدید وارد کنند درآن صورت حتی امضای قرارداد اتحاد دو کشور را منتفی دانست.

وی افزود: فعلاً تا این مرحله راه درازی در پیش است. اما آمریکا در این مسیر حرکت می‌کند و مقامهای این کشور بطور همزمان هم با مسکو و هم پکن بدرفتاری می‌کنند.

روزنامه روسی در پایان نوشت: ائتلاف واقعی به معنی تعهد کتبی برای واگذاری کمک نظامی به یکدیگر است. مسکو و پکن از تقبل این نوع تعهدات خودداری می‌کنند. اما همکاری بین ارتش‌های دو کشور تا سطح تعامل متحدان تقویت شده است.