شب های روشن

خواص درمانی زالو در درمان بیماریها

۲۸ اسفند ۱۳۹۳

خواص درمانی زالو در درمان بیماریها

زالو درمانی یک روشی از طب سنتی است که ابن سینا به آن اشاره کرده است.ابن سینا در کتاب قانونش به انواع زالو و زالوهای سمی اشاره کرده است. خاصیت درمانی زالو در بزاق دهانش است که یک ماده ضد انعقاد به نام هیرودین دارد و موجب  باز شدن گرفتگی رگها و افزایش خون‌رسانی به مغز و بدن می‌شود.  صد نوع ماده ویژه با اثرات درمانی متفاوت توسط زالو در خون تولید میشود و مورد توجه پزشکان  قرار گرفته است که در اروپا و آمریکا در موارد گرفتگی رگهای قلب، پیوندهای پوستی و زیبایی پوست و جراحی قلب و پیوند اعضا و تقویت سیستم دفاعی بدن از آن استفاده می‌شود. مجمع پژوهشگران طب گیاهی بوعلی سینا با آزمایش‌های مکرر آثار درمانی زالو را تجربه کرده است.در قانون بوعلی سینا فصلی درباره زالو و علایم زالوهای سمی و زالوهای مفید آمده است. زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است و در کشور روسیه بیماریهای مختلف با زالو معالجه می‌شود. در مسکو و اکراین کرم‌های آرایشی برای رفع چین و چروک صورت تولید شده که ماده مؤثر آن از بزاق دهان زالو گرفته شده است. پروفسور می یر، آلتون، اوخنر و هورنر معتقدند هرگونه کانون عفونی بدن را بوسیله زالو می‌توان ریشه‌کن کرد. هر زالو ۵ تا ۱۵ میلی لیتر خون می‌مکد (۱۰ برابر حجم بدن خود) در مدت ۱۵ تا ۶۰ دقیقه، پس از جدا شدن زالو خون‌ریزی ۲ تا ۱۰ ساعت طول می‌کشد.

استفاده از زالو برای جراحی های زیبایی : در حال حاضر در دنيا از زالو درماني براي بهبود جريان گردش خون در موضع جراحي و پيوند اعضا استفاده میشود. استفاده از زالو به خصوص در جراحي‌هايي كه عضوي پيوند شده ، موجب مي‌شود تا علاوه بر خونرساني و تغذيه بهتر اندام از ايجاد بافت سياه و التهاب‌ در ناحيه جراحي پيشگيري شود.

استفاده از زالو برای کاهش درد مفصل : يكي ديگر از كاربردهاي اعجاب‌ انگيز زالو‌ها خاصيت آنها در تسكين درد و كاهش التهاب‌هاي مفصلي و استخواني است. درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان به افرادي كه دچار بيماري‌هاي مفصلي و استخواني هستند مثل بيماران مبتلا به آرتروز و آرتريت توصيه مي‌كنند شيوه زالودرماني را تجربه كنند. در اين شيوه زالوها با مكيدن موضع‌هايي كه درمانگر مشخص مي‌كند آنزيم‌هاي ضد درد و ضدالتهاب را به بدن فرد منتقل مي‌كنند كه اين آنزيم‌ها با جريان گردش خون به طور كامل موضع موردنظر را درگير مي‌كند. به اين ترتيب علاوه بر تسكين درد و التهاب‌ها، خستگي و كوفتگي عضلات را مي‌توان با گزش زالوها درمان كرد. در بسياري از متون طب سنتي به اين نكته اشاره شده كه زالودرماني مي‌تواند در بهبود افرادي كه دچار محدوديت حركتي هستند، موثر باشد.

استفاده از زالو برای درمان آب سیاه (گلوکوم) :در برخی از کشورها برای درمان آب سیاه چشم نیز که به‌دلیل اختلال در شبکه عروقی چشم به وجود می‌آید از انداختن زالو در اطراف چشم استفاده می‌کنند.