شب های روشن

واگذاری آنلاین فرزند به ۳۳۲۵ متقاضی

۱ خرداد ۱۳۹۷

 به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، احمد خاکی، در رابطه با اختلال در سامانه اینترنتی فرزندخواندگی در بهزیستی، گفت: اکنون این اختلال برطرف شده است چرا که این سامانه در شرایط پایلوت قرار داشت و در چند مرحله که ثبت نام باید در آن انجام می‌شد نیازمند به روزرسانی و ارتقاء سیستم بود به همین دلیل شرکت مربوطه مهلتی را خواسته تا این سامانه را به روزرسانی و احیا کند.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه می‌خواهیم سامانه به صورت آنلاین اطلاعات را در اختیار متقاضیان قرار دهد و از طرفی آمار‌های موجود را به کارشناسان بدهد، باید سیستم تغییراتی می‌کرد که طبق گفته کارشناسان مربوطه از ساعت ۱۲ روز گذشته سیستم فعال شده، اما ۲۴ ساعت زمان لازم دارد تا با لینک‌های کشوری و اینترنت همخوانی پیدا کند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: تا کنون ۳ هزار و ۳۲۵ نفر در سامانه فرزندخواندگی ثبت‌نام کرده تمام اطلاعات آن‌ها آنالیز شده است و به ۷۸۳ متقاضی فرزند واگذار شده است.

خاکی ادامه داد: در میان متقاضیانی که فرزند به آن‌ها واگذار شده ۵۰۳ مورد به صورت فرزندخواندگی و ۲۸۰ مورد به صورت ترخیص به خانواده‌های امدادبگیر یا خانواده زیستی آن‌ها داده شده است.

وی در مورد اینکه گفته شده زمان انتظار برای فرزندخواندگی در این سامانه سه ماه است، گفت: برای برخی از متقاضیان کمتر از سه ماه هم بوده است برای آن‌هایی که فرزندان با سن بالاتری می‌خواهند به طور مثال برخی از متقاضیان فرزندان ۶ سال به بالا درخواست کرده بودند که مهلت انتظار آن‌ها کمتر از یک ماه شده است.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت:، اما برخی، متقاضی نوزاد دختر یا پسر هستند که این شرایط را سخت می‌کند از میان ۳۲۵۰ متقاضی فقط ۵۰۰ فرزند داریم که خیلی‌ها هم قبلاً به صورت دستی ثبت‌نام کرده‌اند در نتیجه برای چنین متقاضیانی مدت انتظار بیشتر می‌شود.

خاکی ادامه داد: اکثر متقاضیان که حدود ۴۰ درصد می‌شوند خواهان فرزندخواندگی دختران نوزاد هستند در حالی که عملاً نوزادی نیست والا ما دوست داریم که کودکان را به خانواده‌ها بسپاریم.

وی گفت: ارتباط قوه قضائیه و همکاری این نهاد با بهزیستی جای تقدیر دارد چرا که حتی حکم یک روزه هم برای واگذاری کودک داده شده است. قانون هم موجود است آن چیزی که باعث کندی روند فرزندخواندگی می‌شود این است که بسیاری از متقاضیان، نوزادانی می‌خواهند که ما در شیرخوارگاه نداریم.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت:‌اما متقاضیانی که کودکان در مراکز شبه‌خانواده را می‌خواهند یا حتی اگر فرزندی می‌خواهند که پرونده بیماری دارد، یک هفته هم زمان نمی‌برد و کودک واگذار می‌شود.

خاکی در مورد دختران مجرد متقاضی فرزندخواندگی نیز گفت:‌در سامانه اینترنتی بهزیستی ۸۸ متقاضی داشته‌ایم که به ۱۶ نفر فرزند واگذار شده است.

وی گفت: بنابر این سامانه اینترنتی فرزندخواندگی به دلیل اینکه در مرحله آزمایشی است یک طرح کشوری بوده و باید کارشناسان مربوطه تمام موارد را بررسی و به روزرسانی کنند این اختلالات پیش آمده است.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه در زمینه زیرساخت اینترنتی مشکلی نداریم گفت:‌اکنون بسیاری از متقاضیان در استان‌ها تمایل دارند که به سامانه متصل شوند و یکی از دلایل اختلال در این سامانه است.

خاکی گفت: همچنین در حال حاضر هویت استفاده و ثبت‌نام در تلفن همراه هم وجود دارد و متقاضیان می‌توانند به آدرس Farzandkhandegi.ir مراجعه کنند.