شب های روشن

یک روز در خانه‌ی قدیمی نصرت/خانه‌ای جامانده از گذشته‌ای دور

۹ شهریور ۱۳۹۶

محله امام زاده یحیی واقع در منطقه ۱۲ تهران از محله‌های قدیم که به دلیل بافت قدیمیش ذهن را به گذشته می‌برد؛ خانه‌ای با حیاط بزرگ که اتاق‌های نقلی آن را احاطه کرده است و خانواده‌های زیادی را در دل خود جای داده است.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، حیاط نصرت از خانه‌های قدیمی منطقه ۱۲ تهران است که ۲۷ خانواده را در خود جای داده است. تراکم جمعیت باعث به وجود آمدن فضایی صمیمی و احساس تعهد همسایه‌ها نسبت به هم می‌شود. این خانه قدیمی خاطرات بسیاری را در خود دارد. از شادی و شیرینی ازدواج تا طعم تلخ طلاق، از به دنیا آمدن تا از دنیا رفتن، از دانشجو کتاب به دست تا کارگر خسته‌ای که عرق خود را با آسیتنش پاک می‌کند.

مظفر عطایی از رابطین خانه‌های جهادی منطقه ۱۲ که خود از قدیم‌های های محله امامزاده ابراهیم است در مورد خانه نصرت می‌گوید:این خانه از خانه‌های معروف محله است که ساکنین قدیمی آن خاطرات بسیاری خوبی از آن دارند و دوران کودکی خود را در کنار حوض آب و بازهای کودکانه گداراندند.

یک روز در خانه‌ی قدیمی نصرت/خانه‌ای جامانده از گذشته‌ای دور

وی با بیان اینکه خانواده‌های متفاوتی در این خانه ساکن بودند افزود:با وجود حضور خانواده هایی با فرهنگ متفاوت، همزیستی مسالمت آمیزی حکم فرما بود و احترام به ریش سفیدان و افراد مسن در میان همسایگان وجود داشت و در صورت اختلاف به افراد با تجربه و مسن خانه مراجعه می‌کردند و بسیاری از مشکلات حل می‌شد.

رابط خانه‌های جهادی با اشاره به روابط صمیمی این خانه افزود:سالیان قبل‌تر داشتن تلویزیون دلیل قیمت و ترس از محتوای آن مانند امروز فراگیر نبود و تن‌ها در برخی ا. ز. خانه‌ها تلویزیون وجود داشت، اولین تلویزن که وارد خانه نصرت شد همسایه‌ها را دور هم جمع میکرد.

وی افزود:اختلاف‌های به وجود آمده بین زن و شوهر با ریش سفید و میانجگری بزرگ‌تر‌ها خانه حل می‌شد.

مظفر عطایی با بیان اینکه به دلیل تغییر شرایط زندگی و گرایش به سمت خانه‌های آپارتمانی افزود:در گذشته داشتن حیاط برای یک خانه امتیاز مثبتی به شمار می‌رفت و خانواده‌ها اکثر به سمت خانه‌های حیاط دار می‌رفتند و با گذر زمان سلیقه‌ها تغییر کرد و یه سمت خانه‌های آپارتمانی سوق پیدا کرد.

یک روز در خانه‌ی قدیمی نصرت/خانه‌ای جامانده از گذشته‌ای دور

وی در پایان با اشاره به اینکه شرایط و بافت خانه فرسوده و نیازمند ترمیم است افزود:متاسفانه به دلیل گذر زمان بافت خانه تخریب شده است و مشکلات بسیاری را برای خانواده هایی که در اینجا زندگی می‌کنند به وجود آورده است و خانه نیاز به باسازی دارد که با پیگیری‌های رابط منطقه ۱۲ و همکاری شهرداری و سازمان میراث فرهنگی قول‌های برای کمک به باسازی این خانه گرفته شده است.

 

منبع: ندای صبح